Ayakkabı Bakımı

Ayakkabı Bakım Ve Kullanım Klavuzu

Ayakkabı kullanım amacına uygun olarak kullanılmalıdır.

 

Ayakkabınızı kesinlikle çamaşır makinasında yıkamayınız.Üzerinde “yıkanabilir” ibaresi olmayan ürünleri lütfen yıkamayınız.

 

Ayakkabınızın temizliğini yaparken üzerindeki mevcut kir veya çamuru hafif nemli bir bezle silmeniz önerilir.

 

Ayakkabının emmiş olduğu ter 24 saatte buharlaşır. Bu nedenle ayakkabınızı 1 gün ara ile giymeniz daha uzun kullanım olanağı sağlar.

 

Ayakkabı rutubetli ortamlarda bekletilmemelidir.Islak ve nemli ayakkabılar mutlaka oda ısısında muhafaza edilmelidir. Kalorifer , güneş ışığı vb. gibi kurutma işlemlerinde ayakkabının yapışma yerlerinde açma, deride çatlama, leke ve şekil bozukluğu olabilir.  

 

Üzerinde "su geçirmez özelliği mevcuttur" ibaresi bulunmayan her türlü deri ayakkabının yağmurda su çekebileceğini dikkate alarak kullanınız.İç astarında sentetik malzeme kullanılan ayakkabıların koku yapması ve su alması muhtemeldir.

 

Ayakkabı ve ayak sağlınızı korumak için ayakkabınızı çıplak ayakla kullanmayınız.Derinin boyanmasında ayak sağlınıza zarar verecek kimyasal maddeler kullanılmamaktadır.Derinin doğal oluşumundan kaynaklı olarak boyanın çoraba ve ayağa geçmesi doğaldır.Dolayısıyla astar rengine uygun çorap rengi tercih etmenizi öneririz.

Bağcıklı ayakkabılar bağcıkları açılarak giyilmeli ve çıkartılmalıdır. Ayakkabıyı mutlaka çekecek kullanarak giymemiz gerekir. Elinizle veya üzerine basarak giyilmeye çalışılan ürünlerde topuk kısmında yırtılma, bombe kırılması, dikiş sökülmesi ve deride deformasyon oluşmasına sebep olur.

 

Ayağınızın şekli ve yürüyüşünüze bağlı olarak deride kırışıklıklar oluşabilir. Bunun aza indirgenmesi için ayakkabılarınızın formuna uygun kalıpta muhafaza edilmeli; kendi renginde veya doğal cila ile cilalanmalıdır.Gerçek deri ürünler, ayağın kıvrılma ekseni ve yürüyüş şekline göre zaman içinde kırışabilir.

 

Kösele tabanlı ürünler yağmurlu ve karlı havalarda kullanılmamalıdır. Aksi takdirde kösele yumuşar ve belli bir süre sonra aşınmaya başlar.

 

Doğal Deri,süet,nubuk vb ayakkabıların bakımı düz derilere göre daha hassastır. Temizlik ve periyodik bakımı mutlaka fırça, silgi ve bakım ürünleriyle yapılmalıdır. Slikon bazlı spreyler kullanılmamalıdır.

 

İşlentisiz doğal derilerde, açık renkli olan ürünlerde (Vizon, Gri , Mavi, Yeşil, Kırmızı, Sarı vb. ) boya ve bakımlarından sonra renklerinde koyulaşmalar meydana gelebilir.

 

Deri ayakkabılar kendi renginde boya ve natural cila ile cilalanmalıdır.Ayağın aşırı terlemesinden dolayı ayakkabı üzerinde oluşabilecek giderilmesi mümkün olmayan lekeler üretim hatası değildir.